Şarkı Sözleri
reklam
Çocuklarda Diş Gıcırdatma
dis-gicirdatmak, Çocuklarda Diş GıcırdatmaÇocuklarda çoğu zaman uykudayken, bazen de gün içerisinde diş gıcırdatma davranışı gözlemlenebilir.

Çocuklarda diş gıcırdatma süt dişlerini kullanırken, karma dişlenme döneminde ve kalıcı dişlere geçtikten sonraki dönemde görülebilir.

Gıcırdatma süt köpek dişlerinde ve kesici dişlerde hafif aşınmalar meydana getirir. Dişlerde ve çene ekleminde kalıcı hasar oluşmaması için gıcırdatmanın erken fark edilmesi ve koruyucu tedavi yöntemleri uygulanması önemlidir.

Daha çok sinirlilik, stres, takıntı, sıkılma halleri görülen çocuklarda rastlanır. Anne veya babanın diş gıcırdatma alışkanlığı varsa çocukları daha eğilimli olur.

Diş sürmesi de gıcırdatmaya neden olabilir. Diş sürmesi diş etinde baskı yaratarak bazı maddelerin salgılanmasına neden olur. Bu maddeler bölgedeki sinirleri ve çiğneme kaslarını uyararak istem dışı çene kasılmaları yaratır.

Gıcırdatmanın en belirgin belirtisi çeneden çıkan gıcırdama sesleri ile yüz kaslarında, eklem yerlerinde, baş ve boyunda görülen ağrılardır. Dişlerde sallanma, aralanma ve hassasiyet görülebilir.

Kesin tedavisi için soruna yol açan psikolojik faktörlerin bulunması ve çözülmesi gerekir. Diş yıpranmasını önlemek için gece plağı kullanılabilir.


Facebook'da Paylaş
istanbul otel