Şarkı Sözleri
reklam
Domuz Gribi Nedir
domuz-gribi, Domuz Gribi NedirDomuz Gribi: Meksikada başlayan ve hızla dünyaya yayılan domuz gribinde yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetti. Ve Avrupa´ dada vakalar görülmeye başlandı.

Domuz gribi salgını normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor.

Domuz gribi domuzdan insana bulaştığı gibi, insandan insana da bulaşabiliyor. Virüse karşı ise, insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor. Salgınla ilgili akla gelen ilk sorulardan biri de, hastalığın domuz eti yenmesiyle bulaşıp bulaşmadığı. Dünya Sağlık Örgütü domuz gribi virüsünün domuz etinin yenmesiyle değil solunum yoluyla bulaştığını belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü´ne göre ölümlere neden olan domuz gribi virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşan bir A/H1N1 virüsü. İnsanlarda görülen bu virüs için henüz bir aşı geliştirilmedi.

Uzmanlar, domuz gribi virüsüne rastlanan yerlerde insanları tokalaşmamaları, birbirlerini öpmemeleri ve ellerini sürekli yıkamaları konusunda uyarıyor.


Facebook'da Paylaş
istanbul otel