Şarkı Sözleri
reklam
Ramazan Ayı ve Kalp-Damar Hastalıkları
ramazan-kalp-damar, Ramazan Ayı ve Kalp-Damar HastalıklarıBazı hastaların Ramazan ayı süresince dikkat etmesi gereken faktörlerden bahsederler. İşte şimdi sebepleri ve sonuçları ile hastalıklar ile oruç arasındaki ilişkiyi öğrenme vakti…

Kalp-damar hastalarının beslenme düzeni sağlıkları açısından önem taşır. Normal yaşantıda kalp hastası olanların besin gruplarını ve besin seçimlerini özenle gerçekleştirmeleri ve günlük kolesterol alımlarını bilinçli bir şekilde takip etmeleri gerekir. Kalp-damar hastalarının sağlığını bozan bir diğer faktörde vücut ağırlığıdır. Kalp hastalarının yaşam kalitelerini arttırmaları için kilo yönetiminde uzun süreli başarı sağlamaları gerekir.

Kalp hastalarında seçilen besin tipi ve günlük tüketilen besin öğesi kadar önemli olan bir diğer konuda öğün saatleridir. Kalp hastalığı olan kişilerin az ve sık beslenmesi gerekir. Günde 4–6 öğün olacak şekilde ve öğün atlamadan beslenmek bu hastaların sağlık durumu üzerinde olumlu değişiklikler yaratır. Öğün aralarının 2-3 saat olarak ayarlanması da önem taşır.

Bu şekilde ayarlanan öğün saatleri karaciğerde sentezlenen kolesterol miktarını azaltır. Karaciğerde sentezlenen kolesterol miktarının azalması, kanda dolaşan serbest kolesterolün miktarını da azaltacağından ötürü sağlık durumunun kritik boyuta gelmesini engeller.

Az ve sık beslenmenin diğer yararı ise insülin salgılanmasını azaltmasıdır. İnsülin, kandaki şekeri dokulara taşıyan hormondur ve az miktarda salgılanması sentezlenen kötü huylu kolesterol (LDL) miktarını azaltır. LDL düzeyi kanda çok yükseldiğinde, damar çeperlerinde birikerek damar tıkanıklıklarının oluşmasına, kalp krizlerine ve ani ölümlere neden olabilir. Bu nedenle LDL kolesterolü azaltacak şekilde beslenilmelidir.

Uzun süren açlık vücut dokularının yıkımına neden olarak kan yağlarının yükselmesine ve damarda biriken yağ miktarının artmasına da sebep olabilir.

Oruçta uzayan açlık, kalp-damar hastalıklarının sağlık durumunu olumsuz etkileyebilir. Kanda toplam ve kötü huylu kolesterolün azalmasını sağlamak ve karaciğerden kolesterol sentezinin artmasını önlemek için kalp-damar hastalarının oruç tutmaması önerilmektedir.


Facebook'da Paylaş
istanbul otel