Şarkı Sözleri
reklam
Genç Kızlarda Ergenlik Dönemi
genc-kizlarda-ergenlik, Genç Kızlarda Ergenlik DönemiErgenlik ne zaman ve nasıl başlar?
Ergenliğin başlangıç yaşı her ülkeye göre farklılık gösterir. Ülkemizde ise bölgeye göre değişmekle birlikte ortalama 9-12 yaşları arasında başlar. Sıcak iklimlerde ergenliğin başlangıç yaşı 8’e kadar inebilir, soğuk yerlerde 16’ya kadar çıkabilir. Ergenliğin ilk belirtisi göğüslerin belirginleşmesidir. Bunu koltuk altı ve genital bölgede meydana gelen değişiklikler izler. En son olarak adet (regl) kanamaları başlar.

Regl kanamalarının başlangıç yaşı nedir?
Ülke, ırk, ailesel özelliklere göre ilk regl olma yaşı değişiklik gösterebilir. 8-16 yaşları arasında regl görülebilir. Genellikle sıcak bölgelerde daha erken, soğuk iklimli yerlerde ilk adet olma yaşı daha geç olabileceği gibi ailesel faktörler de bunu etkiler.

Anneler, buluğ çağındaki kız çocuğuna nasıl bir eğitim vermelidir?
Öncelikle anneler, adet görmenin yetişkinliğin belirtisi olan normal bir vaka olduğunu anlatmalıdır. Anadolu’da bazı bölgelerde adet kanaması “kirlenme” olarak adlandırılmakta ve çocuğa önceden bu konuda hiçbir bilgi verilmemektedir. Çocuk ilk kez bu durumla karşılaştığında yaralandığını düşünebilir veya çevresinden yanlış bilgiler alabilir. Bu nedenle göğüs ve koltukaltında değişikliği fark eden anneler, regl sürecinin her ay yenilenme ve doğurganlık özelliğini kazanma anlamına geldiğini genç kızlara anlatmalı, hijyenik ped kullanımı hakkında bilgi vermelidir.

Adet kanaması süresince dikkat edilecek hijyen kuralları nelerdir?
Adet kanaması süresince banyo yapılabilir, hiçbir sakınca olmadığı gibi temizlik ve sağlık açısından çok yararlıdır.Kanamanın yoğunluğu ve hava koşullarına göre hijyenik ped günde en az 4-5 kez değiştirilmelidir. Ped değiştirirken genital bölge temizliğine ve kuruluğuna dikkat edilmelidir. Sıcak yaz aylarında genital bölge temizliği gün boyunca sürekli yapılmalı, ardından temiz ped kullanılmalıdır. Gençler, her zaman yanlarında en az 3 adet temiz ped bulundurmalıdır. Ayrıca gün içinde pedlerin değiştirilmesi gerektiği anlatılmalıdır. Ayrıca pedlerin tuvalete atılmaması, koruyucu poşetlere sarılarak imha edilmesi gerektiği önemle vurgulanmalıdır.

Ergenlikte genital bölge temizliği neden önemlidir?
Genital bölge temizliği, hem genç kızların kendi sağlığı hem de çevresiyle olan sosyal uyumu için önemlidir. Seyrek değiştirilen pedler kötü koku ile çevreyi rahatsız eder. Genç kızlar çevresi tarafından küçümsenme, alay ve dışlanma ile karşılaşarak derinden etkilenebilirler.
Ayrıca genital bölgede üreyen mikroplar cinsel organlarda, idrar yollarında enfeksiyonlara neden olabilir. Hatta bu enfeksiyonlar ilerleyerek böbrek iltihaplarına ve kısırlığa yol açabilirler. Ergenlikte genç kızın eğitimi için anneye ve büyüklere görev düşmektedir. Bu konuyla ilgili her türlü bilgiyi tereddüt etmeden gençlere açıklamak ve hijyenik ped kullanımı hakkında bilgi vermek gerekir.


Facebook'da Paylaş
istanbul otel