Şarkı Sözleri
reklam
Regl Öncesi Gerginlik Sendromu
regl-sendromu, Regl Öncesi Gerginlik SendromuBaşınız öyle ağrıyor ki tarifi mümkün değil. Yürüdükçe mideniz bulanıyor ve tüm eşyalar çevrenizde dönerken kendinizi yere sabitlemeye çalışıyorsunuz. Sanki beyniniz başınızın içinde sallanıyor. Göğüsleriniz büyümüş ve dokunduğunuz zaman ağrıyor. Üstüne üstlük tüm bunlar reglinizden bir hafta önce başlayıp regl döneminize kadar doruk noktasına çıkıyor.

Kadının doğası karmaşıktır. Kadının doğasını anlayabilmek için gerek kadınların gerekse erkeklerin “Regl öncesi gerginlik sendromu”nun ne olduğunun bilmeleri gerekir.

Özellikle eşlerin ve işverenlerin iletişimde oldukları kadınlarla ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için bu sendromun kadınlar üzerindeki baskısını ve bir kadına neler yapabileceğini biliyor olmaları gerçekten hayati önem taşıyor.

Regl öncesi dönemde fiziksel ve ruhsal gerginlikler yaşayan kadınlar bu nedenle günlük yaşamda sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Eğer bu belirtiler kişinin günlük yaşantısında ciddi bozukluklara neden olmuyorsa, tedaviye gerek duyulmuyor. Ancak bu belirtiler kadınlarda rahatsız edici boyutlara ulaşıyor, ilişkilerde kopukluklara neden oluyoR ve mesleki yaşamlarını etkileniyorsa regl öncesi gerginlik sendromu yaşadıkları anlamını taşır.

"Regl Öncesi Gerginlik Sendromu"nu yaşayan kadınların sadece fiziksel yapıları değil, ruhsal sağlıkları da etkilenir.

Ödem ve ağrılar, kadını en çok rahatsız eden bulgular
Kadınların yüzde 30-60’ında görüldüğü tahmin edilen "Regl Öncesi Gerginlik Sendromu", reglin yaklaştığı dönemde huzursuzluk, uyku düzensizliği yanında, bedene ait belirtilerle kendini gösterir. Kısaca vücutta ödem ve ağrılar, kadını en çok rahatsız eden bulgulardır.

Hayatı bozuyor, evliliği tehdit ediyor
Burada önemli olan ise hem düşünce hem de duyguları etkileyen bir durum olan "Prementrüel Disforik Bozukluk". "Prementrüel Disforik Bozukluk" teşhisi konan kadınların "Major Depresyon", "Panik Bozukluk" riskleri diğer kadınlara göre daha yüksektir.

"Prementrüel Disforik Bozukluk" belirtileri:
- Regl öncesi huzursuzluk, depresif kötümserlik baskındır.
- Obsesyon ve aşırı kıskançlık sıkça izlenir.
- Dikkat ve konsantrasyon sorunları yakınma konusudur.
- Sıkça duygu değişkenliği gözlenir.
- Öfke hecmeleri sanki kişilik değişimi gibi izlenim bırakır.
- Aşırı uyku ve uykusuzluk sorunları gözlenir.
- Panik atak, beri kaygı hecmeleri çok sıktır.
- Bulgular regl sonrası yavaşça ortadan silinmeye başlar.

Öneriler

- Bu konuda bilinçli olmalıyız ve bu durumun hayatımızı olumsuz yönde etkilemesine izin vermemeliyiz.
- Bu dönemde meditasyon, egzersiz yapmak ve uyku sağlığını artırmak yararlıdır.
- Özellikle kafein ve alkolden uzak durulmalıdır.
- Mutlaka bir psikiyatr tarafından belirli bir süre destek alınması gerekir.
- Erkeklerin bu konuda aydınlatılmaları, beraberliğin geleceği açısından önemlidir.


Facebook'da Paylaş
istanbul otel