Şarkı Sözleri
reklam
Çocuklarda Sinüzit
cocuk-sinuzit, Çocuklarda SinüzitSinüzit hastalığı erişkinlerde en sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Son yıllardaki yaşam şartları ile artık çocuklarda da sinüzit sıkça görülmeye başladı. Göz ardı ve ihmaller sonucunda çocuklarda ciddi rahatsızlıklara neden olan sinüzit önemli bir sağlık sorunudur.


Yeni doğmuş bir bebeğin bile küçük de olsa sinüsleri vardır. Burnun içinden yüz ve kafatası kemiklerinin içine doğru genişleyen bu boşluklar, çocukluk ve gençlik çağında büyümeye ve genişlemeye devam eder. Çocuk sinüslerinin gelişiminin tamamlanması 20 yaşına kadar sürmektedir.

Sinüsler solunum yolu sisteminin bir parçasıdır ve burun ile birlikte mukus (salgı) üretirler. Üretilen mukus toz parçacıklarını ve bakterileri süpürüp yıkar. Daha sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur. İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Birçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur. Sinüslerin; havayı ısıtarak akciğerlere ulaşmasını sağlamak, nemlendirmek ve insan sesinin tınısını ayarlamak gibi görevleri de vardır.

Sinüs adı verilen bu yüzdeki kemik boşlukların iç yüzünü kaplayan mukoza iltihabına ve boşlukta cerahat toplanmasına da sinüzit adı verilir. Sinüzit; çene, alın ve şakak kemikleri içinde bulunan ve buruna açılan içleri hava dolu boşlukların, sinüslerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Sinüzit vakası soğuk algınlığı veya allerjik bir durum sonucunda fazla miktarda mukus salgılanması ile ortaya çıkar. Zarlarda şişme meydana gelerek sinüslerin küçük açıklıkları kapanır. Hava ve mukus burun ile sinüsler arasında rahat hareket edemez ve mukus sinüsler içinde birikir. Bu da yüz bölgesinde basıncın artmasıyla ağrılara neden olmaktadır.

Çocuk sinüzitleri, inatçı ve sık sık tekrarlayan bir hastalıktır. Küçük çocukların bağışıklık sistemleri tam gelişmemiş olduğundan burun, sinüs ve kulak enfeksiyonlarına daha yatkındırlar. Özellikle okul döneminde fazlasıyla karşılaşılmaktadır. Ayrıca kış aylarında ısıtıcıların yol açtığı kuru hava sinüs enfeksiyonlarına zemin hazırlar. Çocuğun bulunduğu ortamda ideal nem oranını sağlayabilmek için, nemlendirici cihazlar kullanılabilir ya da ısıtıcıların üzerine su dolu kaplar konabilir.

Çoğunlukla nezle ve grip gibi sıradan üst solunum yolu enfeksiyonlarını takiben başlar. Eğer çocukta burun içerisinde geniz eti ve bazı yapısal başka etkenler de varsa sinüzit daha inatçı hale gelebilir.

Sinüzit belirtileri:

10 günden fazla süren soğuk algınlığı
Hafif ateş yükselmesi
Burun tıkanıklığı
Öksürük
Uykuda horlama
Geniz akıntısı
Koyu kıvamlı yeşil ve sarı burun akıntısı
Nefeste kötü koku
Mide bulantısı ve kusma
İştahsızlık
Boğazda yanma
Huzursuzluk
Halsizlik
Yanaklarda ağrı
Gözlerin çevresinde şişme ve morluk
Öne eğilmekle artan yüz ağrısı ve zonklama
Kafada basınç hissi.

Sinüzitin tanısı; KBB uzmanı bir doktor tarafından çocuğun kulakları, burnu ve boğazı muayene edilerek konur. Muayene, özel ince endoskoplar kullanarak yapılır ve burnun içerisi ve geniz bölgesi detaylı şekilde incelenir.

Çocukta sinüzit yeni başlamışsa; antibiyotik, burun spreyleri ve akıntı kesici ilaçlarla tedavi kısa sürede sonuç verir. Burada dikkat edilecek husus doktorun verdiği ilaçlar, tedavinin sonuna kadar kullanılmalıdır. Düzelme görüldüğünde özellikle antibiyotik tedavisi yarıda kesilmemelidir. Eğer çocuğun sinüzit problemi aylarca devam ediyor ve tekrarlıyorsa, yine bir KBB uzmanı tarafından değerlendirilmeli, sebeplerini araştırılmalıdır.


Facebook'da Paylaş
istanbul otel