Şarkı Sözleri
reklam
Grip Aşısı Ne Zaman Yaptırılır
grip-enjektor, Grip Aşısı Ne Zaman YaptırılırDünya Sağlık Örgütü (WHO) her yıl bir önceki yılda en çok karşılaşılan virüsleri inceleyerek grip aşılarının içeriğini her yıl yenilemektedir.
Grip aşıları yapıldıktan hemen sonra etkisini göstermemektedir bu sebeple havaların soğumaya başladığı ve gribin etkisini göstermeye başladığı dönemlerden hemen önce bu aşılar yaptırılmalıdır.

Şu anda eczanelerde iki farklı firma tarafından piyasaya sunulan grip aşısının 11 lira 84 kuruşa satılmaktadır.

KRONİK HASTALAR İHMAL ETMEMELİ
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Aksu da, havaların soğuduğu aylarda kapalı yerlerde daha fazla zaman geçirildiğini belirterek, buna bağlı olarak solunum yoluyla bulaşan grip ve nezle gibi enfeksiyon hastalıklarında artış yaşandığını kaydetti.

Gripten korunmak için bu hastalığa yakalanmadan önce tedbir alınması gerektiğini anlatan Aksu, hastalığın henüz yayılmaya başlamadığını, bu nedenle 2-4 hafta içerisinde etkisini gösteren grip aşısını yaptırmak için en uygun dönemde olunduğunu söyledi.

Akciğer, kalp, böbrek, karaciğer, şeker ve kanser gibi kronik hastalığı bulunanların risk grubu içinde yer aldığının altını çizen Aksu, özellikle bu gruba girenlerin aşı yaptırmaları gerektiğini kaydetti.

YÜZDE YÜZ KORUMAZ AMA EN ETKİLİ YÖNTEM
Kronik hastaların yanı sıra öğrenci, öğretmen, sağlık personeli gibi kalabalık ortamlarda çalışanların da gribe yakalanma ihtimali yüksek kişiler arasında bulunduğunu ifade eden Aksu, alınacak tedbirleri şöyle anlattı:

''Gribe karşı aşı yaptırmak etkili bir yöntemdir ancak tek başına yüzde 100 etkili olmaz. Bunun yanında eller sürekli olarak yıkanmalı. Kış aylarında kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar kaçınılmalı. Gripten korunmak için selamlaşmalarda öpüşmekten vazgeçilmeli. Eğer bulunulan ortamda gripli bir kişi varsa, aynı eşyaları kullanmamaya özen gösterilmeli.''


Facebook'da Paylaş
istanbul otel